Komentovanie nie je len o štatistikách

Autor: Ľuboš Chovan | 5.4.2013 o 17:53 | (upravené 6.4.2013 o 19:32) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  154x

Mne ako chalanovi, ktorý žije dennodenne futbalom od piatich rokov, to jednoducho hlava neberie. Viem, že ani zďaleka nie som jediný.Vysvetlím prečo:  Merčiaka volajú jeho fanúšikovia - encyklopédia, lebo si myslia ...

 

Keď som sa zhruba pred 5 rokmi musel rozhodnúť na akú vysokú školu pôjdem, priznám sa, že som tomu rozhodovaniu veľa nedal. Nemal som čas a úprimne, ani sa mi nechcelo. Dôvod bol jednoduchý. Mal som 18 rokov a hral futbal na najvyššej dorasteneckej úrovni v Čechách. Veril som, že by sa futbal mohol stať raz mojím živobytím.  Čo sa výberu školy týka, mal som len dve základné kritériá: aby tam nebola matematika (zostalo asi tak 6 škôl na výber)  a aby to bolo v meste, kde je veľa študentov, no resp. študentiek, ktoré sa rady bavia. Vtedy si moja pochabá a na výber školy lenivá hlava ani nepomyslela, že rozhoduje o mieste, kde vlastne strávi tri až päť rokov zo svojho života.

Bol to buď pokus o kariéru profi futbalistu alebo škola. Rodičia, v podstate celá rodina si mysleli, že sa tie dve veci dajú skĺbiť, Hneď som hovoril, že je to totálna kravina. A aj bola. Bohužiaľ zvíťazila škola. Nastúpil som na denné štúdium  do Trnavy na fakultu masmediálnej komunikácie (pričom doteraz neviem, prečo som si nedal prihlášku do Prahy) s tým, že by som sa chcel stať  športovým novinárom či komentátorom futbalových zápasov, aj napriek faktu, že patrím k  "račkujúcej" časti obyvateľstva. A keď Vladimij Kindej či Majián Zeman (aj keď ten je na tom oveľa lepšie) môžu komentovať, tak prečo by som nemohol ja?

Prečo napriek tomu, že som ešte len v 3. ročníku a o zhruba  mesiac a pol štátnicujem, píšem CHCEL miesto CHCEM? Dôvodom môjho znechutenia je udalosť, ktorá sa stala pred necelým mesiacom a o ktorej ma informoval spolubývajúci, tiež športovec. Išlo o  vyhlásenie absolútneho víťaza ankety OTO, ktorým sa stal - Marcel Merčiak (??)!! OTO je síce stupidita, ale bohužial stále má akú-takú výpovednú hodnotu, aj keď by som rád videl hlavnú vzorku hlasujúcich

Mne ako chalanovi, ktorý žije dennodenne futbalom od piatich rokov, to jednoducho hlava neberie. Viem, že ani zďaleka nie som jediný.

Vysvetlím prečo:  Merčiaka volajú jeho fanúšikovia - encyklopédia, lebo si myslia, že vie všetko. Ono to pravda svojím spôsobom je, pretože  základ jeho komentovania spočíva v dvoch veciach:

Po prvé : vie mená, roky, počet gólov - jednoducho štatistiky, nič ťažké ale encyklopedicky nudné a pre človeka, ktorý sa trochu vyzná do futbalu, informačne zriedkakedy nové. Po druhé : v originálnych pomenovaniach klubov, štadiónov, miest, ktoré sú neznesiteľne trapné a únavné. Ak sú tu takí, ktorí futbalové prenosy nesledujete, možno si poviete: Čo je na tom zlé? V podstate nič, kebyže to použije raz za zápas. Ku podivu to však tak nie je. Preto počuje televízny divák  napr. v zápasoch Porta slová a slovné spojenia ako "Eštádiú du Dragaó či portskí Draci" úplne zbytočne minimálne 15x.

Merčiak vie fakty, ale nepovie nikdy nič zaujímavé či vtipné (teda okrem toho, keď si zabudne vypnúť mikrofón a doslova z*ebe celé štúdio v Bratislave), ani nevysvetlí hernú situáciu, či prečo sa ten hráč v danom momente zachoval tak ako sa zachoval. Na rovinu povedané - nič z praxe. Zároveň sú spolu s kolegom Hlavenom alibistami prvej triedy, ktorí keď vidia metrový ofsajd, tak radšej povedia, že šlo o neprehľadnú situáciu.

Na druhej strane musím uznať, že na Slovensku je najviac na očiach a v podstate najlepší. Avšak pri konkurencii Hlavenu, Gabániho či Michalecha, to nie je také ťažké. Stačí sa pozrieť za rieku Moravu českých komentátorov, ako je Bosák (TOP), Záruba, Vichnár a i., kde je kvalita neporovnateľne vyššia. Nerozprávajú zbytočne keď sa nič nedeje, dokážu vtipne glosovať situácie na hrisku či vyjadriť svoj vlastný názor.

Teraz si samozrejme môžete povedať, prečo keď ho tak nemám rád, jednoducho neprepnem na iný kanál, napríklad na český či anglický? Veľmi by som chcel, ale bohužiaľ ČT4 či napríklad anglický SkySports nemám.  Keď ide o slovenskú reprezentáciu, tak tam iná možnosť neexistuje, keďže tá je okrem kvalifikačného cyklu, pod rukou STV a teda Merčiaka.

A výsledok tohto celého? Po prvé: je veľmi podobný ako na súčasnej slovenskej politickej scéne. Merčiaka či Fica nemá veľa, veľa ľudí v láske, pretože v podstate obaja len trepú, ale napriek tomu sa stále spokojne vyhrievajú na úplnom vrchole.  Aká úroveň občanov, taká vláda a asi aká úroveň fanúšikov, taký komentátor. A po druhé: keďže je Merčiak obľúbený u Slovákov, tak presadenie sa na slovenskom televíznom trhu bude ešte náročnejšie. Musím znova pouvažovať, čo chcem po škole vlastne robiť.  Nezostáva mi nič iné len dúfať, že v čo najbližšej dobe príde nová generácia komentátorov aspoň s nejakou športovou minulosťou a s vlastným názorom, napríklad ako je tomu v Anglicku či Taliansku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.

KOMENTÁRE

Kam sa podelo Učiace sa Slovensko? Danka to netrápi

Kde je tá najväčšia reforma školstva z dielne Plavčana?


Už ste čítali?